Elasticita – pružnost materiálů
Elasticita – pružnost materiálů
Elasticita – pružnost materiálů
Přečtěte si

Elasticita – pružnost materiálů

Díky pružným materiálům je oblečení přizpůsobivé a nabízí vynikající pohybový rozsah.

Pružnosť, elasticitu v tomto prípade chápeme ako schopnosť textilného materiálu prechodne roztiahnuť svoj povrch a následne sa vrátiť do pôvodného stavu. Najčastejšie pružné materiály získavajú túto vlastnosť prostredníctvom polyuretánových elastických vlákien (lycra, elastan, spandex), ktoré sú súčasťou štruktúry tkaného alebo pleteného materiálu. Samotné vlákno môže byť roztiahnuté až na sedemnásobok svojej dĺžky. Polyuretánové vlákno tvoria pravidelne sa striedajúce pevné a mäkké segmenty. Mäkké segmenty umožňujú roztiahnutie a pevné zasa starajú návrat do stavu pred roztiahnutím. Ďalšou, ale už mechanickou možnosťou, ako získať pružný materiál, je pletenie metódou loopingu.

Miera pružnosti
Oblečenie z pružných materiálov je príjemné a prináša úžasné benefity. Prispôsobí sa anatómii tela, dokonale splynie s pohybom a stále drží na mieste. Používa sa preto pri výrobe športového prádla, baselayerov, nohavíc alebo ho výrobcovia funkčne aplikujú v špecifických zónach hybridného oblečenia. Pre využitie je dôležitá miera pružnosti a jej rozsah. Miera pružnosti vyjadruje percento maximálnej elasticity, napríklad, 20 %, 50 % alebo aj 200 %. Ak je možné materiál roztiahnuť, napríklad, len horizontálne,  hovoríme o tzv. 2-smernej pružnosti (2-way stretch fabric).

Superelastický (4-way stretch fabric) materiál je možné efektívne roztiahnuť do všetkých smerov a v dizajne športového oblečenia sa teší veľkej obľube. 

Northfinder_2_way.gif

2-way stretch fabric

Northfinder_4_way.gif

4-way stretch fabric

Pri výrobe športového oblečenia používame účelovo elastické materiály pružné v 2 smeroch. Keď však potrebujeme, aby oblečenie pri pohybe perfektne sedelo, bolo priedušné a primerane izolovalo, nasadíme superelastické materiály ako TECNOSTRECH od PONTETORTO.

Obdivuhodnou, až dvojnásobnou elasticitou disponuje nepremokavý materiál Dermizax™. Pre túto vlastnosť našiel využitie pri výrobe prémiového oblečenia pre lyžiarov, ktorí hľadajú pohybovú flexibilitu a súčasne nepremokavosť.

Používané materiály môžu byť bez citeľnej straty výkonu nasadené v chladných aj vlhkých podmienkach. V kontakte s pokožkou sú neutrálne a vhodné aj pre alergikov.

Starostlivosť o elastické materiály
Elastické vlákna vystavované teplotám nad 60°C strácajú svoju pružnosť a postupne degradujú. Oblečenie z elastických materiálov perte preto podľa odporúčania na produktových štítkoch.